Розраховуємо точні параметри

Для визначення кількості цегли, необхідного під час зведення стін або перегородок, потрібно знати точні параметри геометрії стін і всіх інших «цегляних» елементів.

 

Щоб розрахувати кількість цегли, яке потрібно при зведенні облицювальної кладці будівлі, важливо визначити площу фасадів, що підлягають облицюванню. При наявності проектної документації чи інших креслень, можна легко прорахувати площу стін, які підлягають цегляної облицювання. Насамперед визначте периметр будівлі по кладки планів поверхів.

 

Якщо ж цих планів немає в проекті, то в роботі згодяться звичайні плани поверхів з осьовим розбиттям і вказівкою розмірів між ними. Важливим є те, що креслення необхідно виконати в масштабі. Після того, як периметр будівлі буде визначений, прорахуйте висоту цегляної кладки. Зазвичай фасади будівлі не повністю відбивають реальну висоту кладки. По фасаду не можна визначити первинну (нижню) і кінцеву (верхню) відмітку облицювальної кладки.

Що ж це означає? Для розуміння ситуації вам треба ознайомитися з одним з розрізів по будівлі. Там буде видно, що облицювальна цеглина піднята вище за рівень підшивки покрівлі і закінчується практично кроквами. Це може обчислюватися і двома рядами цеглою, і усіма десятьма.

Все вирішує кут нахилу крокв (ухил покрівлі). Навіть єдиний ряд кладки, який не врахували проектувальники, має значення. Так, при периметрі будівлі в 200 м.п. ця помилка обчислюватиметься 770 цеглою.

 

Так, нам вже стало відомо про оцінки верхньої та нижньої частини кладки, то ми знаємо і її висоту. З площі фасадів потрібно відняти всі отвори. Їх розміри можна взяти як з фасадів, так і з планів поверхів (рівні ширині прорізу) + розрізи (рівні висоті прорізу). Крім цього, в проекті можна виявити специфікацію за розмірами прорізів або ж відомість по вікнах і дверях, в яких будуть написані їхні розміри.

 

Отвори дверей і вікон нерідко обрамляють фасадним декором, який наклеюють на фасадні клеївши згори облицювальної цеглини. Такий декор може бути зроблений як обрамлення на цоколі, карнизі, рогах будівлі і інших елементах. Природно, такі конструкції займатимуть певну кількість місця.

При цьому треба враховувати цегляну кладку за елементами декору. Відмітимо, що фасадний декор може виконуватися з навісних важких елементів, що кріпляться до стін, що несуть, або монолітних поясів. В цьому випадку за такими елементами цеглина знаходиться не буде.

 

Відомо, що форматів цеглини сьогодні існує величезна кількість. І витрата цеглини на квадратний метр може відрізнятися від випадку до випадку. Приміром, для формату 1НФ на квадратний метр знадобиться приблизно 50 цегли. Якщо бути точнішим, то в принципі витрати вважаються тільки для традиційної кладки "Доріжка" зі зміщенням в кожному ряду приблизно на половину цеглини :

 

Геометричний витрата цегли

Спробуємо самостійно визначити геометричний витрата цегли 1НФ на квадратний метр з кладки швом в 10 мм:

1м / (0,26м х 0,075м) = 1м / 0,0195м² = 51,3 шт. / М²,

І при шві в 8 мм:

1м / (0,258м х 0,073м) = 1м / 0,018834м² = 53,1 шт. / М²

Так, різниця в 1.8 шт є. Якщо цегла буде ручного формування, то у нього немає суворої прямолінійної форми. І ширина шва буде в розмірі 20-25 мм.

 

Розраховувати кількість цегли аж до одиниці не варто. Завжди потрібно робити знижку на допустимі відхилення від номінальних розмірів цегли і сумлінність працівників, що виконують кладку. Але обов'язково враховуйте можливий бій цегли при його перевезенні або навантаженні. Точно також потрібно враховувати підрізування цегли при роботах у важких місцях. Можливий запас повинен бути не менше 5%.

А ось для того, щоб розрахувати цегляну кладку несучих стін, потрібно вести прорахунок по-іншому. У зв'язку з тим, що несучі стіни мають в рази перевершує товщину, то і розрахунок матеріалів потрібно вести згідно з цими даними. Розраховувати цегла потрібно, визначивши обсяг стін. Для цього працюємо з простою стереометричних формулою:

V = S х h, де «S» - площа стіни по фасаду, а «h» - її товщина.

Наприклад, довжина стіни - 10 м, висота - 3 м і товщина - 38 см.

V = 10 * 3 * 0.38 = 11.4м³.

Число цегли 1НФ на такий обсяг з урахуванням шва в 10 мм буде такий:

11,4м³ / (0,26м х 0,13м х 0,075м) = 11,4м³ / 0,002535м³ = 4498шт.

 

Під час розрахунку цеглини на зовнішні стіни, що несуть, треба враховувати об'єм матеріалів перетину стін. Так, помноживши загальний периметр стін будинку на їх висоту і товщину, ми дізнаємося кількість матеріалу з надлишком. Найкращий варіант - це прорахунок по планах кладок і розгляд кожної стіни або фасаду окремо. І пам'ятаєте одну просту річ: об'ємні тіла при своєму перетині формують область, що належить двом тілам одночасно.

Чим складнішим буде конструктив будівлі, тим складніше будуть і розрахунки. Запасіться терпінням і будьте уважні!